Billboard Tasarımı Nasıl Olmalı?

Teknoloji çağında, online pazarlamanın da gelişmesi sonucunda Billboard reklamları, şirketler için önemli bir pazarlama aracı haline geldi. Billboardlar, pek çok insan tarafından her gün görülebileceği fiziksel anlamda bir reklam aracıdır. Bu bağlamda ürününüzü hedef kitleye tanıtma konusunda oldukça etkilidir. Peki, potansiyel alıcılarınıza ürününüzü daha iyi tanıtmanız için etkili bir billboard tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

Etkili Billboard Reklamları İçin Nasıl Tasarım Yapılmalıdır?

Etkili bir billboard tasarımı yapmanın iki farklı boyutu vardır. İlki işin teknik kısmı olarak adlandırılırken diğer kısım ise kreatif düşünme ve uygulama olarak isimlendirilebilir. İşin teknik kısmına geçmeden önce kreatif düşünme bölümünün tamamen bitmiş olması önemlidir. Bu aşamada yapılması gereken, ilk olarak verilmek istenen mesajı belirlemektir. Daha sonrasında ise görsellik gelir ve bu ikisinin birleşiminden sade ve akılda kalıcı billboard reklamları meydana getirilir. Tasarım  konusuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için ankarareklamdanismanligi.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Reklam Alanı Boyutuna Karar Vermek

Billboard reklamları söz konusu olduğunda işin teknik kısmına gelindiğinde ise yapılması gerekenler arasında ilk sırada gelen konu, reklam alanı boyutuna karar vermektir. Bu alan billboardın büyüklüğü, yeri ve ürün birlikte düşünülerek kararlaştırılmalıdır. İkinci olarak ise çizim ile baskı billboard reklam panosunun büyüklüğünün doğru orantılı olmasıdır. Ama bazen Ankara billboard firmaları, reklamın daha fazla dikkat çekmesini sağlamak için bu konuda bir orantı şaşırtması yaparlar. Bu da bir çeşit reklam stratejisi olarak değerlendirilebilir.

Renklerin Doğru Kullanılmasını Sağlamak

Billboard reklamları tasarlanırken renkler en fazla dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Dikkat çekici olmasının yanında ürünün hitap ettiği kitleye uygun renkler tercih edilmelidir. Her sektörün kendine göre belirli renkleri vardır. Açıkhava reklamcılığı adı ile de bilinen billboard tasarımları arasında da belirgin farklar bulunabilir. Bu da bize billboard reklamları için lokasyona ve pano büyüklüğüne uygun tasarımlar yapılması gerektiğini gösterir.

Harekete Geçiren İfadelere Yer Vermek

Billboard reklam panosu için kullanılacak olan afiş tasarımı yapılırken, telefon numarası vs. gibi gereksiz bilgilerden kaçınmak en doğrusudur. Çünkü o kadar kısa bir süre içinde telefon numarası almak çok zor olacaktır. Ama “100M ileride Solda”, “ Atatürk ilkokulu yanı” gibi yer bildiren ifadeler kullanmak ise çok daha kolay uygulanabilir talimatlardır. Bu tür yazılar bir nevi harekete geçirici talimatlar olarak da değerlendirilebilir.

 

Billboard Nerelerde Kullanılır?

Billboardlar açık hava reklamları için kullanıldığından yayalara ve araç içindeki yolculara hitap etmektedir. Bu nedenle pek çok reklam aracı popülerliğini yitirmesine rağmen billboardlar yükselişine devam etmektedir. Araç içindeki yolcular ve yolda yürüyen yayalar bu reklam aracında yer alan reklamı rahatlıkla görebilir. Bu durumda ürün ya da hizmet tanıtımı yapmak için uygun bir seçenek sunar.

 

Billboard’ların konumlandırıldığı yerde oldukça kritiktir. Yaya veya insan trafiğinin yoğun olduğu lokasyonlara yerleştirilen billboard reklamları çok daha fazla kişi tarafından görünür. Bu tarz yerlerdeki reklam billboard kiraları tenha yerlere göre daha yüksek olabilir.

 

Billboard Kiralama Nasıl Yapılır?

Billboard kiralama işlemi için internetten araştırma yapıldığında karşınıza pek çok firma çıkar. Belli lokasyonlarda belli firmalar tarafından kiralanabilen billboardların fiyatları da firmadan firmaya ve lokasyona göre değişiklik gösterir. Ama pek çok reklam aracına göre billboardlar oldukça ekonomik seçenekler olarak ön plana çıkar.

 

Billboard kiralama hizmeti alırken doğru firmanın tercih edilmesi oldukça önemlidir. Her firmanın kendilerine tanımlanmış olan lokasyonları mevcuttur. Billboard reklamı vermek isteyenler lokasyona bağlı olarak uygun bir firma ile sözleşme imzalayarak hizmet alımını gerçekleştirir. Aksi takdirde istemediğiniz bir yerde reklamınızın yayınlanma ihtimali oldukça yüksektir. Sözleşmede lokasyona bağlı olarak numaralandırılan billboard reklam panosu türünü özellikle belirtmeniz gerektiğini unutmayın.

 

Açık hava reklamları olarak da adlandırılan billboard reklamcılığı uzmanlık ve güçlü bağlantılara ihtiyaç duyar. Bu nedenle Reklam billboardları tasarımı kadar lokasyonun da önemli olduğunu bilerek billboard reklamcılığı alanında etkin ve uzman olan bir firma seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Eğer siz de ürün veya hizmet tanıtımı yapmak istiyor ve etkili billboard reklamları yayınlayı hedefliyorsanız, Ankara billboard firmaları arasında kaliteli hizmet anlayışı ile ön plana çıkan firmamızın https://www.afisankara.com/ankara-billboard-reklamlari sayfasından daha fazla bilgi alarak hemen iletişime geçebilirsiniz.

  

FORMU DOLDURUP HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Diğer Reklam Hizmetlerimiz