billboard reklam örnekleriBillboard Reklamları

Tüketici davranışlarının farklılaşması, hareketli bir yaşam, ev dışında geçirilen zamanın artması gibi nedenler reklamcıları hedef kitlesi ile ilgili değişik yöntemler kullanmaya yöneltmektedir. İstek ve ihtiyaçlarını karşılama sebebi ile insanların dışarıda çokça vakit geçirmesi, ulaşım imkanlarının hızlı gelişmesi, geleneksel reklamcılığın yanında ev dışı açık hava reklamcılığının yaygınlaşmasını sağladı. Açık hava reklamcılığının önemli bir çeşidi olan billboard reklamları, tüketici ve marka için oldukça avantajlı ve etkili bir yöntemdir. Dışarıda ya da arabalarında bulunan tüketiciye ulaşmayı hedefleyen billboard reklamları, reklamcılık sektöründe etkileşimli ve hayata entegre bir şekilde gelişmiştir.

 

billboard reklamları

 

Billboard Reklam Nedir?

Billboard reklam nedir sorusuna yanıt olarak; gün içinde araç kullanırken, ulaşım sağlarken, kaldırımda yürürken ya da karşıdan karşıya geçerken her an her yerde karşılaştığımız açık hava reklamcılığının önemli bir yoludur denilebilir. Billboard reklamları sürücüler, yolcular ve yayalar için yüksek trafik akışının olduğu alanlara yerleştirilen ve markanın mesajını tüketiciye ileten yöntemdir. Gelişen teknoloji ile birlikte reklam mecraları artsa da billboardlar, yaratıcı yöntemler ile güncelliğini korumaya devam eder.

Billboard reklamları, ürünü ya da markayı daha çok kişiye yaymak için etkili bir araçtır. Bulunduğu alanın insan ve araç yoğunluğuna göre fazla miktarda gösterime sahip olan, toplumun her kesimine hitap eden etkili bir reklam alanıdır. İlgi çekici ve kalabalık bir alana yerleştirildiğinde geniş bir kitleye hitap ederek markanın mesajını tüketiciye ulaştırır. Billboard konusunda daha detaylı bilgi için https://www.afisankara.com/billboard-nedir/ konulu blog yazısını inceleyin!

Billboard Reklam Panosu Ölçüleri Nedir?

Billboard panolar tercih edilen yer ve taşıdığı özelliklere göre çeşitli boyutlarda hizmete sunulabilir. Açık hava reklamları için iyi bir tercih olan billboardlar, 24 saat görülebilecek ve dikkat çekecek şekilde tasarlanır. Tercih edilen teknik özellikler ve malzemeler ile adetler belirlenerek belirli aralıklarla şehir merkezlerine ya da karayollarına yerleştirilir. Günümüzde yaratıcılıkta sınır tanımayan billboard reklam örnekleri, özelliği ve ilettiği mesaja göre boyutlandırılabilir.

Billboard reklamları her ne kadar farklı özelliklere göre boyutlandırılsa da en sık tercih edilen boyut standart olarak 350X200 cm ölçüleridir. Bunun dışında dijital baskı teknikleri kullanılarak tek ya da 4 parça olarak basılabilir. Billboard reklam fiyatları baskı adeti ve baskının kalitesine göre farklılık gösterir.

 

billboard reklamı

 

Billboard Reklam Çeşitleri Nelerdir?

Açık hava reklamcılığının en sık kullanılan ürünlerinden biri olan billboard reklamları, üzerinde yaratıcı çalışmalar yapılan mecralardır. Billboardların kullanım alanı ve ölçülere göre çeşitleri vardır. Işıklı billboard, ayaklı ve ayaksız billboard ilan panosu, menü billboardları, ışık kutusu panoları ve show boardlar billboard reklam çeşitleri olarak sayılabilir.

Billboard reklamcılığında klasik çeşitlerin yanı sıra insan enerjisi ile biçimlenen, üç boyutlu, etkileşimli billboard çeşitleri de giderek yaygınlaşmaktadır. Son yıllarda gelişen bir diğer billboard çeşidi de kokulu reklam panolarıdır. Koku duyusunu harekete geçiren bir mekanizmaya sahiptir. Böylece ürünün kokusunu almak ve mesaj kaynağına yönelmek dikkat çekici bir yöntemdir.

Billboard Kullanım Alanları Nelerdir?

İşlek caddeler ve meydanlar, şehir girişi, AVM çevresi, firmanın bulunduğu yere yakın konumlar, trafiğin sık olduğu noktalar, billboard kullanım alanları olarak sıralanabilir. Ayrıca karayollarında belirli aralıklarla konumlandırılmak üzere billboard reklamları tercih edilmektedir.

Billboardlar kullanılırken konuma uygun şekilde tasarlanmalıdır. Şehir girişindeki billboard yüksek direklere uygulanırken, şehir içinde ise göz hizasına uygun şekilde kısa direkler üzerine konumlanabilir.

Billboard Reklamları Etkisi Nedir?

Marka tanıtımları hazırlanırken, kitleye verilecek mesaj, hangi ortamda ne zaman yapılacağı ve bütçe planlaması ile ilgili faaliyetler üzerinde çalışılır. Bütün bu faaliyetler reklamın stratejisi ile ilgilidir. Billboard reklamları belirli bir strateji ile yapıldığında beklenen etkiyi gösterir.

Billboard reklamlarının marka üzerinde tanıtma ve hatırda tutma gibi etkileri vardır. Geniş bir kitleye ekonomik şekilde ulaşması onu sık kullanılan bir tanıtım aracı haline getirmiştir.

Billboard reklamlarının marka ve kitle üzerindeki etkileri şöyledir:

 • Kitlenin ürün satın alma kararını etkiler.
 • Markayı tanıtır.
 • Yeni ürün hakkında fikir sahibi eder.
 • Tüketicinin dikkatini çeker.
 • Kitlenin hafızasında yer eder.
 • Farkındalık yaratır.

billboard reklam fiyatları

 

Billboard Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Billboard reklamları marka ve firma tanıtımları için avantaj sağlayan bir mecradır. Bu avantajlar şöyle sıralanabilir:

 • Büyük kitlelere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşır.
 • İnsanların reddetme olasılığı olmadığı için hafızada yer eder.
 • İhtiyaçların giderilmesine yönelik çağrışım yapar.
 • Billboard reklam maliyeti kişi başına düşen miktar hesaplandığında ekonomiktir.
 • Yaratıcı bir billboard amaca hizmet etmeye yardım eder.
 • Farklı mekanlara yerleştirilmesi ile hitap ettiği kitle genişletilebilir.
 • Billboard sayısı, boyutu ve bütçesi gibi özellikleri esnektir.
 • Bulunduğu ortamda kaldığı süre ile orantılı olarak pekiştirilebilir özelliktedir.

Billboard Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilir?

Billboardlar her gün binlerce insan tarafından görülen, markayı ya da ürünü tanıtmak için büyük bir potansiyele sahip fiziksel bir reklam aracıdır. Etkili billboard tasarlamak bu reklamın en önemli kısımlarından birisidir.

Billboard panolar tasarlanırken bazı özelliklere dikkat edilmesi hitap edilen kitleyi etkilemesini sağlar böylece markanın reklam hedeflerine ulaşılmasına yardımcı olunur. Etkili billboard tasarlamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Billboard panolar parlak renklerden yararlanılarak ilgi çekici hale getirilir. Görsel olarak karmaşıklıktan kaçınmak, büyük bir görsel kullanmak etkili olabilir. Yazı ve fon için kontrast renkler kullanılmalıdır. Yazılar büyük okunur ve akılda kalıcı olmalıdır.

Panoda gereksiz bilgiler paylaşılmamalıdır. İlk bakışta etkileyecek, dikkat çekecek bir mesaj akılda kalıcı olur. Bunun için bilgi içeren yazılar yerine harekete geçiren mesajlar daha etkilidir.

Billboardlarda dikkati çektikten sonra basit talimatlar ile yönlendirmeler yapılabilir. Adres veya telefon içeren bilgi yerine ürünün nerede bulunduğuna dair kısa bilgilendirici notlar da etkili olur.

 

billboard reklam ücreti

 

Ankara Billboard Reklam Fiyatları Ne Kadardır?

2024 yılı billboard kiralama fiyatları hakkında detaylı bilgi edinmeniz için hazırladığımız https://www.afisankara.com/ankara-billboard-kiralama-fiyatlari-2024 sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezleri ve karayollarında yoğun kitlelere hitap eden billboard reklamları, kurumsal markalar için önemli olduğu kadar ekonomik bir reklam aracıdır. Marka bilinirliğini artırmak için yapılan reklamlarda bütçeyi dengeli kullanmak için en uygun çözümler bulunmalıdır. Billboard reklamcılığı markayı geniş kitlelere uygun bütçeler ile ulaştıran bir yöntemdir. Bu sayede uygun maliyetler ile yüksek verim elde edilir. Billboard reklamlarının çeşitliliğe sahip olması firmaların bütçesi için en uygun reklamı müşteriye sunulmasını sağlar.

Billboard reklam fiyatları Ankara genelinde yerleştirildiği konuma göre farklılık göstermez. Şehir merkezi ve kalabalık alanlar ile ücra noktalar arasında fiyat farkı bulunmaz. Sadece sektörel olarak fiyat farkı bulunmaktadır.

Billboard reklam fiyatını belirleyen bir diğer husus da panonun boyutudur. Genellikle standart ölçü tercih edilse de farklı tasarımlar isteyen firmalar için billboard reklam fiyatları da farklılaşır.

Billboard reklam ücreti boyut ve sektörün yanı sıra tasarım ile adet miktarına göre de değişkenlik gösterir. Billboard reklamlarının her bütçeye uygun yüksek verim sağlayan çeşitleri mevcuttur. Kurumsal firmalar için en uygun fiyatlandırmalar yapılır.

Billboard Nasıl Kiralanır?

Teknolojiye ve gelişen güncel reklam araçlarına rağmen billboardlar popülerliğini korumaya devam etmektedir. Billboardlar günlük yaşamın doğal bir parçası olması nedeni ile ev dışı ya da araçlarda iken herkes tarafından görülür ve fark edilir. Marka ve firma sahipleri tarafından billboardlarla ilgili en önemli konu billboard nasıl kiralanır sorusudur.

 

billboard reklam örnekleri

 

Açık hava reklamcılığının en önemli ünitelerinden biri olan billboardların hedef kitleye sergilenmesi için kiralama işlemleri yapılmalıdır. Bu noktada billboard kiralama ajanslarından yardım alınır. Billboard sergileme alanları için gerekli izinlerin alınması gibi prosedürler reklam firmaları tarafından gerçekleştirilir.

Tasarım, baskı ve panoların sergilenmesi işlemleri, yetkilendirilmiş ajanslar tarafından yapılmaktadır. Bu nedenle taleplerin karşılanması için güvenilir ve hedef kitleye uygun alanlarda ulaşabilecek billboardlara sahip olan reklam ajansları ile iletişime geçilebilir. Firmalar marka bilinirliği için doğru alanları belirleyen reklam ajanslarının uzmanlığına güvenebilir.

Afiş Ankara Billboard Reklam Hizmeti

Ankara’da hizmet vermekte olan Afiş Ankara açık hava reklamcılığı alanında uzman ekip tarafından uygun mecralarda hazırlanan projeler ile firmanızın tanıtım ve kampanya faaliyetlerini destekler. Billboard çeşitleri ve outdoor reklamcılığın uygun üniteleri ile en uygun fiyatlarla bütçenize uygun tasarımlar sunar.

Afiş Ankara billboard kiralama aşamaları şu şekildedir:

 • Şehrin trafik ve insan yoğunluğu olan işlek noktalardan firmaya uygun mecralar listelenir.
 • Marka için en uygun nokta tercih edilir.
 • Tercih edilen billboard reklam alanı ile ilgili fiyatlandırma çalışması yapılır.
 • Markanın mesajı şehrin yoğun noktalarına hedef kitle ile buluşur.

Siz de Ankara’nın stratejik noktalarında firmanızın tanıtımını sağlamak, markanızın mesajını iletmek için doğru adımlar atmak için Afiş Ankara reklam mecralarını inceleyebilir, Ankara billboard reklam kiralama fiyatları hakkında bilgi edinmek için https://www.afisankara.com/iletisim web sayfamızı ziyaret ederek hemen iletişime geçebilirsiniz.