Havalimanı Reklamları

Havalimanları günlük yolcu sayısı bakımından yoğunluğu nedeniyle sık tercih edilen reklam mecralarından biridir. Hitap ettiği kesimin demografik özellikleri dikkate alınarak verilen reklamlar, etkili geri dönüşler almayı sağlar. Havalimanı reklamları da yurt içi ve yurt dışı kesime hitap ederek markanın globalleşmesine de imkân verir.

ankara havalimanı reklamları

Havalimanı Reklamları Nedir?

Havalimanı reklamları, yolcu tesisleri, terminal, peron, bekleme alanı gibi havaalanı kısımlarında sergilenen marka mesajlarıdır. Megalight, CLP, board gibi açık hava reklamları mecralarında havalimanı yolcularına sunulan reklamlar, kapalı ve açık alanlarda yolcuların dikkatini çeker.

Yurt içi ve yurt dışı seyahat eden yolcular, alışverişi yolculuğun bir deneyimi olarak gördükleri için dikkatleri reklamlara yöneliktir. Bu noktada havalimanı iç ve dış alanlarında bulunan reklam panoları, etkin bir şekilde kullanılarak markanın tanıtım ve mesaj iletme hedeflerinin gerçekleştirilmesine yardımcı olur.

Esenboğa Havalimanı Reklam Alanları Nerelerdir?

Havalimanı reklam alanları doğru değerlendirildiğinde beklenen etkiyi gösterir. Büyük bir alana yerleştirilen CLP raket gibi panolar ilgi çekmezken küçük bir alana yerleştirilen megalight paneller rahatsız edici olabilir. Bu nedenle havalimanı bekleme salonu, geliş-gidiş terminalleri, iç hatlar- dış hatlar gibi alanlara doğru reklam üniteleri yerleştirilmelidir.

Havalimanı reklam panoları yerleştirilirken statik ve dijital panellerin uygun ve görülebilir alanlara konulması önemli bir husustur. Çeşitli boyutlarda olan bu reklam panelleri terminalden kapıya doğru yürürken veya bagaj beklerken hedeflenen kitleye ulaşır. Bu nedenle her alana uygun boyutta reklam üniteleri tercih edilir.

Özellikle yürüyen bantlar ve merdivenler ile bagajlarını bekleyen yolcuların etkileşim halinde olduğu alanlarda bulunan havalimanı reklam uygulamaları, hedef kitlenin etkilenmesi için fırsatlar sunar. Ulaşılmak istenen hedefe intikal halinde iken etkileşim halinde bulunan kitle reklam alanlarının etkisine tabi olur. Bu nedenle reklam üniteleri farklı şekillerde hizmet verir. Alternatifler, bulunulan alanın fiziksel özelliklerine ve bütçeye göre çeşitlilik gösterir.

Havalimanlarında tercih edilen reklam üniteleri şöyledir:

  •  Billboard
  •  Megaboard
  •  Megalight
  •  CLP raket
  •  LED ve dijital ekranlar
  •  Duvar panoları
  •  Alınlık panolar

Havalimanı Reklamları Avantajları Nelerdir?

Tüketicilerine uluslararası boyutta ulaşmak isteyen markaların tercih ettiği bir mecra olan havaalanı reklamları firmalar için oldukça avantajlıdır. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  •  Seyahat etmenin doğası gereği olumlu ve algısı açık bir zihniyette olan yolcular için reklam panoları memnuniyetle karşılanır.

  •  Havalimanı reklamları marka için prestijli bir mecradır

  •  Havalimanları yapısı gereği uzun bekleyiş sürelerine sahip olduğu için reklamlar yolcuların zihnini meşgul eder.

  •  Havaalanı reklamlarında satın almaya hazır bir kitleye reklam sunulur.

  •  Havalimanlarında çeşitli reklam üniteleri kullanma şansı sunar.

ankara havaalanı reklamcılığı

Havalimanı Reklamları Etkileri Nelerdir?

Havalimanı reklamları yeni nesil teknolojiler ile hizmet verir. Kişiselleştirilmiş reklamlar ile hedeflediği kitleye olumlu anlamda etki yapar. Yaratıcı bir reklam çalışması ile her sektöre mesajını iletme noktasında yardımcı olur.

Havalimanı reklamlarının ilk etkisi yolcuların dikkatini çekmektir. Uzun süreli olarak havalimanında beklemek zorunda olan yolcunun dikkatini çekmek hiç de zor değildir. İç ve dış hatlardaki yolcuların ihtiyaç ve demografik özelliğine göre reklamlar hazırlanarak ilgi reklam üzerine çekilir.

Havaalanı reklamı tanıma etkisi ise yolcunun dikkati çekildikten sonra hafızasında yer edecek bir reklam fikri ile ortaya çıkar. Yolcu zihnini meşgul eden bu reklamı ve markayı artık tanır.

Havaalanı reklamlarının diğer bir etkisi ise hatırda tutmadır. Markayı gören, dikkati çekilen ve artık tanıyan tüketici, markayı öğrenme becerisi geliştirir ve eski deneyimleri ile birleştirerek aklında tutar. Bundan sonraki etki ise satın almaya yönelme davranışıdır. Markaya dikkat eden, onu tanıyan ve hatırında tutan havalimanı yolcusu, satın almaya doğru yönelime geçerek markanın reklam hedefini gerçekleştirir.

Satın alma gücü yüksek ve bekleme sırasında etkileşime tabi olan yolcular ve havalimanını kullanan hedef kitle alışverişe yatkındır. Bu nedenle havalimanı reklamları ile tanıtımı yapılan ürünlerin satışa dönüşmesi hızlı ve etkili olur.

Havalimanı Reklamları Fiyatları Ne Kadardır?

Havalimanı reklamları kalabalık ve sosyo ekonomik düzeyi yüksek kesime hitap ettiği için marka algısı yüksek firmalar tarafından tercih edilir. Seçkin reklam mecrası olmasının yanında geleneksel medya araçlarına göre daha uygun maliyettedir.

Havaalanlarında gösterişli megalight üniteler gibi gösterişli panellerin yanında CLP gibi daha küçük alanlar için panolar da kullanılabilir. Tercih edilen alana göre farklı formlarda reklam üniteleri seçilmelidir. Farklı alanlar için farklı paneller tercih edilmesi Esenboğa Havalimanı reklam fiyatlarını etkileyen faktörlerdendir. Havalimanlarında sıkça tercih edilen LED ekran ve dijital boardlar markaların imajını yükselten mecralar olmasının yanı sıra reklam fiyatlarını çeşitlendiren ünitelerdir.

Havaalanı reklam fiyatları markanın, reklamı yayınladığı süre ile de ilgilidir. Haftalık, aylık veya 6 aylık kiralanan reklam panoları süreye göre fiyatlandırılır.

Havalimanı reklamları marka için prestijli ve markanın imajını yükselten reklam çeşitleridir. Havaalanlarının iç ve dış alanlarına yerleştirilen paneller ile hedef kitleye seslenir. Yurt içi ve yurt dışı geniş bir hedef kitlesi olan havalimanı reklamları çeşitli boyutlardaki statik ve dijital ekranlar ile göz alıcıdır. Yolcular havalimanında geçirdiği vakit göz önünde bulundurulduğunda reklamların diğer alanlardan daha etkili olduğu söylenebilir. Siz de Ankara havalimanı reklam seçenekleri için Afiş Ankara ile iletişime geçebilir, marka tanıtım ve kampanya reklamlarınız için Ankara’nın uluslararası standarttaki havalimanı olan Esenboğa Havalimanı reklam verme fikirleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Hava alanı reklamları için https://www.afisankara.com/iletisim/ adresinden hemen bizimle iletişime geçin!