Billboard Nedir? Çeşitleri ve Avantajları Nelerdir?

Billboard reklamları özellikle yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu alanlarda göze çarpan reklam panolarında yer alır.  Billboard nedir kısaca açıklayacak olursak; Açıkhava reklamcılığının en önemli mihenk taşıdır diyebiliriz. Bu kapsamda billboard reklam panosu, uygun yerlerde firma veya ürün ile ilgili verilmek istenen mesajın en kısa yoldan verilmesini sağlar. Özel bir tasarım anlayışına sahip olan bu reklam, uzman grafikerler tarafından özenle hazırlanır ve basılır. Şimdi gelin billboard konusunun detaylarına birlikte göz atalım.

Billboard Ne Demek?

Billboard reklamları için kullanılan panoların evrensel adı olan billboard; reklam sektöründe açık hava reklamcılığında kullanılan en etkili araçlardan biridir. Billboard reklamları en kısa yoldan ürün, iş ve marka tanıtımı yapmaya yarayan en etkili araçlardan biridir. Güzel bir şekilde düşünülerek tasarlanmış billboard reklamı, pek çok kişiye ulaşabilecek güzel bir lokasyonda kiralanan billboard reklam panosu üzerinde sergilenirse, işte o zaman reklamda hedeflenen kitle tam da 12’den vurulmuş olacaktır.

Bununla birlikte Billboard reklam panosu denilince aklınıza devasa panolar gelir. Şehrin uygun yerlerinde yer alan bu panolara, hazırlanan billboarda afişi yerleştirilir. Burada dikkat edilmesi gereken; billboard kiralama yapılırken yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde olan billboardları seçmeye çalışmaktır. Ayrıca uzaktan ve yakından görülebilmesi için tasarımının da ona göre yapılması önemlidir. Yakınında olan bir kişinin okuyacağı bilgiler ile uzaktan bakan kişinin elde edebileceği bilgiler hemen hemen aynı olmalıdır. Bu kapsamda araç trafiğine göre düşünülüp kiralanan panolarda yer alan afişlerde telefon numarası yazması pek tavsiye edilmez.

Dijital Billboard Nedir?

Dijital billboard deyince aklımıza sadece münavebeli olarak değişik marka ve firmaların reklamlarını veren dijital panolar gelir. Ancak bu billboard reklamları kişiler ile etkileşime geçen üç boyutlu modeller de olabilir. Yani dijital billboard çeşitleri hedef kitleyle anında etkileşime geçebilmeyi mümkün kılan tasarımlar olarak ön plana çıkar. Bu dizaynların özellikleri hem hedef kitle hem de reklamı yapılan ürün veya hizmete göre üretilir.

Dijital billboard reklam panosu, reklamı asıl hedefe ulaştıran açık hava reklamları çeşidi olarak bilinir. Bu kapsamda billboard kiralama firmaları ile iletişime geçen müşteriler bu tür pano çeşitlerini sıkça talep eder. Dijital billboardlar en temel ve bilinen haliyle dönüşümlü olarak değişen hareketli reklam panoları olarak da değerlendirilebilir. Özellikle terminal, havaalanı, tren garı gibi yaya trafiğinin yoğun olduğu yerlerde etkileşimli dijital billboardlar hedefe çok daha kolay ulaşmayı sağlamaktadır.

Yardım kampanyaları için tasarlanan kredi kartına duyarlı billboard tasarımları ve karekod okuyuculu billboardlar son dönemde görülen en etkili reklam araçları olarak değerlendirilir. Bununla birlikte dijital billboardların tercih edilme nedenlerinin en başında renklerin çok canlı olması, dikkat çekmesi ve hareketli olması gibi üstün özellikleri gelir. Başarılı ve hedefe götürmesi amaçlanan bir reklam kampanyasında fiyatına bakılmaksızın bu billboardlar kiralanarak çok daha isabetli bir seçim elde edebilirsiniz.

Eğer Ankara’da reklam vermeyi düşünüyorsanız, Ankara billboard reklamları kategorisinde ön plana çıkan Afiş Ankara ile hemen https://www.afisankara.com/iletisim sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz. Dilerseniz uygun billboard kiralama fiyatları konusunda da bilgi edinebilirsiniz.

 

Billboard Çeşitleri Nelerdir?

Billboard çeşitleri, kullanım amacına ve sektöre göre değişiklik gösterir. Bunlar arasında en çok kullanılanlar ve en az kullanılanlar yerine hedefe en kolay ve kısa yoldan götürecek olan çeşit üzerinde durulmalıdır. Örneğin daha çok gece hizmet veren bir işletmenin tanıtımını yapmak için ışıklı billboardlar tercih edilebilir.

En sık kullanılan billboard çeşitleri;

·         Işıklı billboardlar

·         Ayaklı ve ışıklı poster billboardlar

·         Light box

·         Menü billboardları

·         Notice board

·         Ayaklı ve ışıklı poster billboardlar

·         Su tankı helezon

·         Convex Light Box

·         Snaplight

·         Snowboard kilitli billboardlar

·         Bombeli

·         Afiş billboard’dur.

Bu tür çeşitleri bulunan billboard reklamları, ürüne ve hitap ettiği kitleye göre seçilmelidir. Bu sayede çok daha iyi neticeler elde edilebilir. Bunun dışında bir seçim gerçekleşirse reklam kampanyasının hedefe ulaşması şans faktörüne de bağlı olmak zorunda kalabilir.

Afiş Billboard Nedir?

Asılabilen büyüklüğe sahip olan billboardlar, afiş billboard olarak adlandırılır. Ülkemizde kullanılmakta olan standart boyutlar 3,5 X 2M olsa da daha büyük olan billboard reklamları kullanılmaktadır. Bu tür büyük boyutlu tasarımlar daha çok şehir dışında görülür. Bunlara mega board da denilmektedir. Mega billboardlar, durak reklamları olarak da adlandırılır ve genellikle 118,5 x 174,5 cm ölçülerindedir. Bu afişlere belediye otobüs durakları, vapur, tren ve metro gibi duraklarda sıklıkla rastlayabilirsiniz.

 

Billboard Reklam Nedir?

Billboardlarda yer alan afişlerle yapılan reklamlara billboard reklamları denir. Bu reklamalar hedef kitleyle ürünü çok daha kısa sürede buluşturan profesyonel reklam araçlarıdır. Profesyonel bir reklam ajansı tanıtacağı ürün veya firmanın reklamında mutlaka billboard reklam çeşitlerini tavsiye eder. Ancak bazen işletmeler bu reklam araçları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığından reklam kampanyalarına billboard reklamlarını dâhil etmek istemeyebilirler. Bu noktada alanında uzman ve tecrübeli bir ajans ile çalışmak önemlidir. 

Billboard Ne İşe Yarıyor?

Billboard reklamları hakkında yeterli bilgiye sahip olan bir işletme sahibi, bu reklam aracını seçtiğinde afiş tasarımından önce lokasyon belirlemek gerektiğini bilir. Doğru seçilmiş bir lokasyonda bulunan billboard, ürün veya işletmenin tanınırlığının hızla artmasına katkı sağlar. Billboardlarda kullanılan afişlerin tasarımı ne kadar profesyonel olursa olsun doğru bir yer seçimi yapılmadıysa hedef kitleye ulaşmak oldukça zorlaşır.

Hastane karşısında açılan eczaneler için lokasyon ne kadar önemliyse billboardlar için de reklam, ürün ve işletmenin de o oranda lokasyona uygun olması hedeflenir. O halde işletmeye yakın olan bir lokasyonda yapılan billboard reklamları kişilerde harekete geçme isteği uyandırmaya da yardımcı olur. Bu bağlamda billboardlar ürünün hedef kitleye ulaşmasını sağlayan en etkili araçlardan biridir.

 

Billboard Reklamın Avantajları

Günümüz ticari faaliyet sektörlerinde yer alan kıyasıya rekabet düşünüldüğünde reklamlar işletmelerin rakiplerinin önüne geçmesini sağlayan önemli bir araçtır. Reklam çeşitleri içinde de billboard reklamları, açık hava reklamcılığının başrol oyuncularıdır. Bu kapsamda bir markanın veya işletmenin tanınırlığının artması istendiğinde billboard reklamları sıklıkla tercih edilir. Zaten tecrübeli reklam ajansları billboard reklamlarının tanınırlığı artırmada ne denli önemli olduğunun farkındadır ve bunu müşterilerine mutlaka önerir.

Billboard reklamları hem yaya hem de araç trafiğinin yoğun olduğu yerlerde gösterildiğinde reklamın hedef kitleye ulaşma da o oranda artar. Bu durumda markanın veya işletmenin tanınma oranı da yükselir ve böylece reklam kampanyası da hedefine ulaşmış olur.

Eğer siz de markanızın veya işletmenizin tanınırlığını artırmak, ürün tanıtımınızın hedef kitlenize daha kısa sürede ulaşmasını sağlamak istiyorsanız; billboard reklamlarını reklam kampanyanıza mutlaka dâhil etmelisiniz. Billboard reklamları hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.afisankara.com/ankara-billboard-reklamlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

FORMU DOLDURUP HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Diğer Reklam Hizmetlerimiz