Billboard Kiralama

Billboard reklamları hazırlandıktan sonraki en önemli aşama billboard kiralama işlemidir. Bu işi genellikle reklam ajansları gerçekleştirse de reklamınızın nerede yayınlanacağınıza siz de karar verebilirsiniz. Hedef kitlenize en uygun lokasyonda bulunan bir billboard sizin için en uygun seçenek olacaktır. Hedef kitle ile reklam aracı arasında bir ilişki olmadığı zaman reklam kampanyanızın başarısından bahsetmek de imkânsızdır.

Billboard reklamları hemen her reklam kampanyasına joker gibi uyum sağlayan ürünlerdir. Ancak tasarımından sergilenmesine kadar olan sürecin çok iyi planlanması ve uygulanması gerektiğinden profesyonellerle çalışmak önemlidir. Gelin detayları birlikte öğrenelim.

Hedef Kitlenizi Genişleten Billboard Kiralama Hizmeti

Billboard reklam Ankara firmaları arasında son dönemde en popüler olan reklam ürünlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Billboard reklamcılığı uzun dönemden beri kullanımda olsa da büyük şehirlerde çok daha popüler olan bir reklam türüdür. Nüfusu daha az olan şehirlerde ve diğer yerleşim yerlerinde ise son dönemde yıldızı en çok parlayan reklam araçları arasına girmiştir.

Özellikle sosyal sorumluluk ve belediye etkinlikleri için kullanılmakta olan billboard reklamları, özel sektörün ürün ve iş tanıtımlarını yapmak de sıklıkla tercih edilir. Bu reklam türünün bu kadar yaygınlaşması elbette billboard kiralama fiyatlarına da yükseliş olarak yansıdı.

Açıkhava reklamcılığının en etkili araçlarından birisi olan billboard reklamları, çok sık tercih edilmesi nedeniyle özellikle kalabalık şehirlerde billboard sayısı yerel yönetimler tarafından belli bir sayıyla sınırlandırılır. İşte bu nedenle bazı lokasyonlarda bulunan billboardlarda reklam yayınlayabilmek için çok ciddi bir rekabet ortamı vardır. Eğer istediğiniz noktada reklam şansı bulamaz iseniz yaya ve araç trafiğinin pek de yoğun olmadığı lokasyonlarda yer alan billboardları da kampanyanıza dâhil etmeniz gerekebilir.

Reklam vermek isteyen firmalar, billboard kiralama işlemlerini direk olarak belediyelerden gerçekleştirme imkânını büyük şehirlerde maalesef bulamazlar. Büyük şehirlerde hizmet veren aracı firmalar yerel yönetimlerin açmış olduğu ihalelerde billboard kiralama hakkını alır. Ajanslar da bu kiralama hizmetinde reklam vermek isteyen firmalara aracı olur. Bu kapsamda billboardlar genelde haftalık olarak kiralanır. Fiyatlar da reklamın süresine göre değerlendirilir. Ancak fiyatlar bazı dönemlerde daha yüksek seyredebilir. Festival, fuar ve uluslararası organizasyonların gerçekleştirildiği dönemlerde bu etkinliğin yakın lokasyonlarında bulunan billboard kiralama fiyatları da diğer dönemlere göre biraz daha yüksek olmaktadır.

Billboard Kiralama Süreci Nasıldır?

Billboard reklamlarının etkisi bu kadar büyük olunca haliyle talep de yüksektir. Peki, billboard kiralama süreci nasıl işler? Ankara billboard kiralama hizmeti veren aracı kurumlar belli dönemlerde açılan ihalelerle iştirak eder. Bu ihaleler sonucunda kiralama hakkını yerel yönetimlerden devralan aracı kurumlar, lokasyon ve zaman bazlı fiyat listeleri hazırlar. Bu fiyat listeleri reklam ajanslarına gönderilir. Reklam ajansları da hazırlamış oldukları kampanyalarında kullanılmak üzere billboard kiralama işlemini gerçekleştirir.  Billboard kiralama süreci ile ilgili daha fazla bilgiyi https://www.afisankara.com/ankara-billboard-reklamlari sayfamızı ziyaret ederek edinebilirsiniz.

Haftalık bazda kiralanması çok daha ekonomik olan billboardlar, ebatlarına göre de farklılık göstermektedir. Otobüs duraklarında yer alan afiş boyutundaki billboardlar, yollarda ve meydanlarda yer alan diğer büyük billboardlara göre daha ekonomik ve küçüktür. Ancak, kiralanacak billboardın yeri, hedef kitleye uygun olmalıdır.

Billboard tasarımını başka bir ajansa kiralamayı başka bir ajansa yaptırma şansınız olmasına rağmen size tavsiyemiz, bu hizmetleri komple sunabilecek reklam ajansları ile çalışmanızdır. Bu sayede çıkabilecek herhangi bir sorunda muhatabınız her zaman aynı olacaktır. İşinin uzmanı olan kişilerle çalışmak da ekstra bir avantaj sağlayacaktır.


Billboard Nasıl Kiralanır?

Billboard kiralama konusunda yetkili olan yerel yönetimler, bu haklarını belli sürelerle sınırlı olmak kaydıyla;  aracı kurumlara ihale usulü açık artırmayla devrederler. Böylece billboard kiralama yetkisini alan aracı kurumlar kendi kar marjlarını ve hizmet bedellerini de ekleyerek bir fiyat listesi oluştururlar. Fiyat listesinin oluşturulmasında her türlü masraf kalemi etkili olmaktadır. Ancak en önemli konu yerel yönetimlere ödenen kiralama bedelleridir.

Lokasyonlara ve boyutlara göre değişen billboard kiralama bedelleri, ajanslara bildirilir. Ajanslar bu bedellere kendi hizmet bedellerini ve kar marjlarını ekleyerek reklam çalışmasını yaptıkları müşterilerine sunarlar. Bu fiyatlar üzerinden yapılan sözleşmelere göre haftalık,  aylık ve ya yıllık olarak kiralama yapılan bilboarlard için afiş tasarım çalışmaları yapılır.

Tasarımı tamamlanan posterler basıma girer. Basımdan çıkan afişler, ebatlarına uygun billboardlara yerleştirildikten sonra önceden anlaşılmış olan süre boyunca sergilenir. 1 hafta, 15 gün hatta yıl boyu pek çok lokasyonda bulunan billboardlarda yayınlanmaya başlar.  Ajanslar ve billboard kiralama firmaları bu alanda işletmelerin en önem çözüm ortaklarıdır.


Billboard Reklam Nasıl Verilir?

·         Billboard kiralama hizmeti almadan önce reklamını yapmak istediğiniz ürünün reklam afişinin tasarımını yapmanız gerekmektedir. Ürünün mahiyetine göre çizimini ve tasarımını yaptırmak için bu konuda profesyonel olarak çalışan reklam ajansları ile anlaşılırsa çok daha ekonomik bir maliyet ortaya çıkar.

·         Afiş tasarımında reklam konusunda uzman olan grafikerlerle çalışmanızı önemlidir. Bu uzmanlar sektörünüz için gerekli olan tasarımları profesyonel bir reklam anlayışı ile gerçekleştirir. Bu sayede hedef kitlenize çok daha kolay hitap edebilirsiniz.

·         Kullanmak istediğiniz billboard boyutuna reklam ajansınızla birlikte kara verebilirsiniz. Bu noktada yine ürün, marka veya işletmenin tanıtımında en etkili ve ekonomik olacak boyut seçilmelidir.

·         Bazen ekonomik olmaya çalışırken etkili olması gereken reklam boyut yerine çok daha ekonomik olan seçeneklere yönelme eğilimi vardır. Bu tür durumlarda billboard reklamlarından beklediğiniz etkiyi elde edemeyebilirsiniz.

·         Bu aşamadan sonra seçilmiş olan billboard boyutuna uygun olarak tasarlanan ve basımı tamamlanan afişler reklam ajansı tarafından planlanana yerlerdeki billboardlara asılır. 

·         Açıkhava reklamlarının en etkili elemanlarından biri olan billboard reklamları diğer reklam ürünlerine göre uzun ömürlü ve çok daha akılda kalıcıdırlar.                                                    


Ankara Billboard Kiralama

Ankara billboard kiralama firmaları ajanslara göndermiş oldukları fiyat listesi üzerinden kiralama gerçekleştirir. Reklama ajansları bu bedellere afiş tasarımı ve diğer reklam çalışmalarını da ekleyerek maliyeti çıkartır. Burada önemli olan maliyet çıktıktan sonra gelecek olan artı kalemlere de hâkim olabilmektir. Baskı maliyetlerindeki artış vb. ekstrem durumlarda maliyet ilk başta belirlenenden daha yüksek çıkabilir.

Billboard reklamlarının etkisini fark eden büyük işletmeler ve markaların yanı sıra daha küçük ölçekli işletmeler ve markalar da Açıkhava reklam türlerinden yararlanmak istemektedir. Bu kapsamda alanında uzman ve tecrübeli bir ekip ile çalışmak oldukça önemlidir.

Eğer siz de billboard kiralama ve reklam yönetimi hizmeti almak isterseniz Ankara billboard kiralama için afisankara.com sayfamızı ziyaret ederek hemen iletişime geçebilirsiniz. 

FORMU DOLDURUP HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Diğer Reklam Hizmetlerimiz