Açıkhava Reklamları

Açıkhava reklamları denildiğinde aklımıza sadece reklam panoları gelmiyor artık. Reklam sektöründe meydana gelen gelişmelerin sektördeki dijital gelişmelere uyarlanmasıyla her geçen gün bizi şaşırtan reklamlarla karşılaşıyoruz.

Kısa bir sürede belleklerde yer edinebilen açık hava reklamları yaratıcı, yenilikçi ve dikkat çekici tasarımlara sahiptir. Outdoor reklam olarak da adlandırılan bu reklam ürünlerinde bilgi içerikli uzun metinler kullanılmaz. Bunun nedeni hareket halinde olan bir kişinin, bir billboard’un önünde dakikalarca durup metin okumayacak olmasıdır. Şimdi gelin açık hava reklamlarının detaylarına birlikte göz atalım.

Açık Hava Reklamları Nelerdir?

Diğer bir adı outdoor reklam olan açık hava reklamları, hedef kitlenin günlük rutininde farkında olmadan gördüğü reklamların geneline verilen sektörel bir unvandır. Bu reklamların amacı bilinçsiz olarak görülen reklamdaki ürünün bilinçaltında yer almasını sağlamaktır. Bu reklam ürünleri bina giydirmeden, sokakta gördüğümüz afişe veya otobüslerin üzerine kadar uygulanabilme özelliğine sahiptir.

Doğru bir planlama ve fizibilite çalışması yapılmazsa açık hava reklamları etkili olmaz. Bu nedenle oldukça yaratıcı fikirlerle birlikte uzmanların elinden çıkmış bir tasarım doğru lokasyonlara yerleştirilmelidir. Billboardlar, afişler, mega boardlar, bayraklar, dubalar vb. üzerinde yer alan tüm reklamlar açık hava reklamları kategorisinde değerlendirilir.

Açıkhava reklamlarının dezavantajları da bulunur. Bu reklamların araçta veya yaya olarak genelde hareket halinde olan kişiler tarafından görünen yerlerde olmasıdır. Bu bağlamda bu reklamlarda yer alan mesajın kısa ve hedefe götüren nitelikte olması şarttır. Tanıtımı yapılmakta olan ürün, marka veya işletmeler ile ilgili bilgilerin en vurucu ifadelerle en kısa zamanda insanların hafızasında yer etmesini sağlayıcı nitelikte olması beklenir.

Hedef kitleye hitap etmeyen billboard reklamları da maalesef başarılı olamaz. Hedef kitleye hitap eden tasarıma ve ifadelere sahip olan reklam afişleri ise hedefi 12’ den vurur. Açık hava reklamcılığında işin %50’si açık hava reklam ünitelerinin yeri ise geri kalan %50 de tasarımıdır. Afiş tasarımlarında profesyonel bir ekiple çalışmanın gereğini kavrayan markalar ve işletmeler Ankara açık hava reklamlarında uzman olan firmalarla çalışması önemlidir.

Açık Hava Reklam Örnekleri

Açık hava reklam örnekleri düşünüldüğünde trafikte karşımıza çıkan billboardlar, otobüs duraklarındaki afişler veya şişme adamlar aklımıza gelebilir. Ama sadece bunlarla sınırlandırılamayacak kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. McDonald’sın açık hava tabelası hemen herkesin aklında belli bir yer edinmiştir. Açıkhava reklamlarında tasarımın da asıl amacı akılda kalıcı ve kolay anlaşılır olmasını sağlamaktır.

Michelin Lastikleri için yapılan açık hava reklamları da etkili açık hava reklamlarının bir başka örneğidir. Audi markasının iç içe geçmiş 4 halkasını nerde görseniz bu marka aklınıza gelmez mi?  Ya da 112 rakamlarının yan yana gördüğünüzde aklınıza gelen elbette acil yardım hattı değil midir? Bu açık hava reklamları hedefine ulaşmış başarılı reklam örnekleridir.

Açık Hava Reklam Araçları Hangileridir?

Açık hava reklam araçları dışarıdaki tüketicilere ulaşmayı hedefler. Kamuya açık olan alanlarda ve belli lokasyonlarda uygulanan bu reklamları sergilemek için de çeşitli araçlar kullanılır. En sık kullanılan açık hava reklam araçları arasında;


·         Reklam panoları

·         Sokak mobilyaları

·         Transit reklam araçları

·         Dijital reklam tabelaları

·         Broşürler

·         Park reklamları

·         Bannerlar

·         Branda ve afiş

·         Şişme reklam panoları bulunur.Açık Hava Reklamlarının Özellikleri

Açık hava reklamlarının etkili olması için bazı kriterler göz önünde bulundurularak tasarlanması gerekir. Bu kriterler;

·         Düşünce: Etkili bir reklam çalışmasında kolay anlaşılır ve güçlü bir konsept oluşturma düşüncesi ile başlanmalıdır.

·         Reklam metni: Kısa, öz ve anlaşılır reklam metinleri kullanılmalıdır. Burada ana fikir metnin kısa olmasıdır.

·         Büyüklük: Büyüklüğü bulunduğu ortamda egemenliği alabilecek kadar olmalıdır. Ne çok küçük ne de çok büyük boyutta değil uygun boyutta olmalıdır.

·         Tasarım: Reklamın ana fikri çok güçlü olmalı ve tasarımla bunu yansıtmalıdır. Genellikle güçlü bir mesaj veren görselle başlanan tasarım akılda kalıcı bir başlık ve bilgilendirme ile tamamlanır.

·         Düzenleme: Metin ve görsel birleşimi öylesine güzel düzenlenmelidir ki ikisi de birbirinin etkisini azaltmamalıdır.

·         Görsel öge: Açık hava reklamları görselliği yüksek olan reklam ürünleridir. Reklam alanının büyük bir bölümünde görsel ögeler yer alırken ürünü hatırlatıcı etkide olmalıdır.

·         Logo: Marka veya ürüne ait olan bir logo hem tanınırlığı hem de hatırlanmayı kolaylaştırır.

·         Renk: Sektöre uygun olan canlı renklerle donatılmış bir açık hava reklam panosu, ilgi çekici ve akılda kalıcı olacaktır.

·         Ürün tanınırlığı: Reklamı yapılan ürün için tanınırlığı artırmak önemlidir.

·         Yerleştirme: Yerleştirme stratejisi bu reklamların etkili olmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Planlamanın yapılabilmesi için öncesinde güzel ve detaylı bir çalışma yapılmalıdır. Amacı, belirlenen bölgede en çok görünürlüğe sahip olabilmektir.

·         Tipografi: Harflerin tipi ve punto büyüklüğü görülebilmeye katkı sağladığı için tasarımda öncelikle ele alınmalıdır.

Açık Hava Reklamları Avantajları


·         Açık hava reklamları hemen her yerde hedef kitlesinde yer alan insanlara kolayca ulaşabilir.

·         Reddedilme olanağı nerdeyse yok gibidir.

·         Kişi başı maliyeti oldukça azdır.

·         Yaratıcılığa izin verir.

·         Boyut seçiminde geniş bir yelpaze vardır.

·         Farklı mekânlara kolaylıkla yerleştirilebilir.

·         İçerik ve maliyet açısından oldukça esnektir.

·         Kapsamı oldukça geniş tutulabilir.

·         Gün boyu insanların aklında kaldığı için pekiştirme görevi de görmektedir.

 

Açık Hava Reklam Fiyatları Ne Kadardır?

Açık hava reklam fiyatları içine dâhil olan hizmetlere göre değişiklik gösterir. Tasarım, baskı ve kiralama ücretleri de alınacak hizmet kapsamına dâhil edildiğinde fiyatlar bu unsurlara göre farklılık gösterir. Bazı billboard reklam çeşitlerinin sadece kiralama ücreti bile oldukça yüksektir. Oldukça iyi lokasyona sahip bu reklam alanlarının etkileşim oranı da oldukça yüksektir. Açık hava reklam fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için hemen Afiş Ankara ile iletişime geçebilirsiniz. Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi almak için https://www.afisankara.com/acik-hava-reklam-fiyatlari sayfamızı ziyaret edebilir ya da hemen iletişim numaralarımızdan firmamıza ulaşabilirsiniz.

Ankara Açık Hava Reklamları

Ankara açık hava reklamları açısından oldukça zengin bir şehirdir. Hem araç hem de yaya kalabalığının çok olduğu alanlar fazla olduğu için açık hava reklamları da en çok görülme oranına sahip olmaktadır. Eğer siz de ürün veya marka tanıtımınızın etkili olmasını istiyorsanız, Ankara açık hava reklamları konusunda uzman Afiş Ankara’dan destek alabilirsiniz. Bu sayede reklamlarınızın ve çok daha etkili olmasına ve geniş kitlelere ulaşmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Hedef Kitlenize Ulaştıran Açık Hava Reklamcılığı

Açıkhava reklamcılığı için önemli olan sadece görsellik değildir. Görsellikle iç içe olan kısa ve dikkat çekici metinler reklamın akılda kalıcı ve harekete geçirici olmasını sağlar. Bazen billboard reklamlarında yer alan telefon numaralarının daha akılda kalıcı olmasını sağlamak için metinlerle desteklenir. İşletmenin tam adresini yazmak yerine, “ 300m sağda”, “ hastanenin yanında” gibi kolay yönlendirmeler içeren ibarelerle daha kolay akılda kalan yer tarifleri yapılır. Açıkhava reklamcılığı; duraklarda, limanlarda, hava alanlarında ve istasyonlarda yer alan reklam panoları, afişler, bannerlar ve sticker’ı da kapsar.

Açık Hava Reklam Firmaları

Açık hava reklam firmaları, açık hava reklamcılığı ve diğer reklam türlerinde hizmet veren şirketlerdir. Açık hava reklam firmaları arasında yoğun bir rekabet yaşansa da müşteri ilişkileri, iş ahlakı ve sektör bilgisi yüksek olan firmalar hep bir adım öne geçmekte ve rakiplerini geride bırakmaktadır. Eğer açık hava reklamcılığı kapsamında hizmet almak istiyorsanız hemen https://www.afisankara.com sayfamızı ziyaret ederek iletişime geçebilirsiniz. 

FORMU DOLDURUP HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Diğer Reklam Hizmetlerimiz