İnşaat Parapet

İnşaat parapet, çatılarda ya da teraslarda bulunan hem estetik açıdan hem de güvenlik açısından yapılan korunaktır. Parapet hem tuğladan hem de alüminyumdan üretilebilir. Kısa çıkıntıları olan inşaat parapet bir çeşit korkuluk görevi görür. Parapet, inşa edilen cephe veya çatıdaki malzemenin türüne göre imal edilir. Ayrıca parapet korkulukların daha fazla yükseltilmesi için de kullanılır. Diğer hizmetlerimiz için https://www.afisankara.com web sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Afiş Ankara İnşaat Parapet Reklamları

Parapet Nedir ve Neden Yapılır?

Parapet, halk arasında çelen duvarı olarak bilinir. Genellikle dekoratif amaçlı kullanılan parapet, kısa, küçük ve özenli bir şekilde yapılır. Güvenlik amacıyla tek başına kullanılan parapet, ihtiyaca göre değişik amaçlar için de kullanılabilir. Su sızıntısı ve rutubet gibi durumlarla karşılaşmamak için su yalıtım özelliğine göre inşa edilmelidir. İnşaat parapet yapılan yerde herhangi bir ısı ya da su yalıtımı varsa bu parapet yapılırken de devam ettirilmelidir. Aksi takdirde izolasyon hasar görebilir.

Çatılarda bulunan yağmur derelerinin mimari açıdan daha güzel durması için kullanılan parapet, çatılardaki eğimi gizlemek için de kullanılır. Yüksek katlı binalarda ve teraslarda korkuluk amacıyla inşa edilen parapet, görsel olarak da daha estetik durur. Parapetin yapıldığı binanın dış görünüşüyle uyum içinde olması da oldukça önemlidir. Ayrıca dışarıdan bakıldığında sade ve düz bir görünümü vardır.

Parapet, bulunduğu yapının malzemesiyle yapıldığında daha başarılı sonuçlar elde edilir. Örnek olarak bina yapılırken kullanılan yalıtım malzemeleri parapet yapılırken kullanılmazsa ciddi izolasyon sorunlarının meydana gelmesi, verilebilir. Bundan dolayı parapete de uygun bir şekilde izolasyon yapılması gereklidir.

İnşaat Parapet Nedir?

İnşaat parapet, teras çatılarda dört bir tarafa dönen sete denir. Balkonlarda, çatılarda ve taraşlarda hem kötü görünümü engellemek hem de güvenli bir alan oluşturmak için yapının zeminle birleştiği yerlerde bütün yapı boyunca inşa edilir. İnşaat parapet duvarının her mevsime uygun olarak inşa edilmesi gerekir. Buna ek olarak her zaman açık bir şekilde korumasız önü, arkası ve üstü diğer duvarlara göre daha iyi işçilikle yapılmalıdır.

Şantiye sahası çevreleme, işlemi için öncelikle yeterli yükseklik ve uzunlukta iskeletler yapılır. Ayrıca belirli aralıklarla çukurlar oluşturularak iskeletleri sabitlemek için beton dökülür. Böylece şantiye alanı çevreleme işlemi her türlü hava koşuluna veya oluşabilecek kazalara karşı dayanıklı hale getirilir. Daha sonra taşıyıcıyı demir profillere sabitlemek gerekir. Son ve en önemli işlem ise parapet baskının nasıl alındığıdır. Bunun önemli olmasının nedeni baskının zeminle uyumunun kullanılan malzeme ile daha dikkat çekici bir ortam yaratmasıdır. Böylece hem reklamlarınız uzun ömürlü olur hem de kaliteli bir görünüme sahip olur.

Parapet Kaç Metre Olmalı?

Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğe göre teras çatılarda 1 metre 10 santim uzunluğunda parapet ve devamında korkuluk yapılması zorunludur. Yüksek ve alçak parapette izlenmesi gereken farklı adımlar vardır. Örnek olarak yüksek parapette baskı profiline sabitlenmeli, alçak parapette ise yalıtım harpuştayı da içine almalıdır.

Çatıların, balkonların, terasların kenarlarında kullanılan parapet ayrıca endüstriyel binalarda da fazlasıyla tercih edilir. Parapet, rüzgar ve yağmur gibi doğal durumların yapıların yüzeyinde meydana gelebilecek leke oluşumunun önüne geçer. Parapetin uzunluğunda rüzgarın şiddeti ve yağmur suyu birikintisinin iyi hesaplanmış olması gerekir. Parapetin kullanımı endüstriyel yapılarda daha yaygındır.

Parapet Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Parapet yüksekliği genellikle 50 ila 110 cm arasında kullanılır. Ayrıca birçok alternatif boyutları da vardır. Buna ek olarak parapetler yangına karşı dayanıklı olmalıdır. Dolayısıyla yüksekliği en az 90 cm olmalıdır. Parapetin bulunduğu yapının özellikleri ve ihtiyaçları doğrultusunda parapet yüksekliği ona göre ayarlanır. Korkuluk varsa, yükseklik arttırılır.

Parapet müşterinin isteğine bağlı olarak farklı kalıplarda da hazırlanır. Özellikle kar ve su sızıntılarını engellemek amacıyla yapılır. Görsel açıdan çok yüksek olmasına gerek yoktur. Ancak korkuluk amacıyla yapılıyorsa, yüksek olması faydalıdır.

Düzey Yüzey Folyosu

Düz yüzey folyolar, dümdüz araçlar için uygundur. Özellikle tır dorseleri, kamyonet kasalarında kullanılan düz yüzey folyosu otobüslerde de kullanılabilir. Araç giydirme işlemi yapılmadan önce yüzeyin temiz olması önem taşır. Çünkü temiz olmayan yüzeylerin üstüne yapıştırılan düz yüzey folyolarında pürüzler meydana gelir. Bu pürüzler kaplamanın yırtılmasına neden olabilr. Ayrıca bu malzemenin yapışkan kuvveti diğer cast folyolarına göre daha azdır.

Parapetin Faydaları Nelerdir?

Parapetin Faydaları Nelerdir?

  • Yapıların kullanım ömrü uzar.
  • Yapıların dış etkenlerden korunmasını sağlar.
  • Yapılar estetik açıdan daha güzel görünür.
  • Yangına karşı binaları korur.

Parapet Fiyatları Nelerdir?

Parapet fiyatları, yapılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Buna göre alüminyum, demir, beton veya tuğladan yapılan parapet fiyatları aynı değildir. Ayrıca parapet fiyatları yapının alanının büyüklüğüne göre de değişir. Büyük ve endüstriyel yapıların alanı daha fazla olacağından parapet fiyatları daha maliyetli olabilir. Balkon, ufak teras çatılı binalarda bulunan parapetin fiyatları daha makuldür. Balkon korkuluk parapet fiyatları metrekaresi daha düşük ücretten başlar.

Ankara inşaat parapet alanları neredeyse bütün büyük inşaat alanlarında bulunur. Hem yoldan geçenlerin dikkatlerini çekmek hem yoldan geçenlere reklamlarınızla daha keyifli anlar yaşatmak ve şantiye alanı çevreleme işlemi yaparak şantiyenin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılır. Ankara inşaat parapet fiyatları hangi ilçede olduğuna göre değişiklik gösterir. Buna göre trafiğin az yoğun olduğu bölgelerde daha düşük fiyatlandırma yapılırken trafik yoğunluğunun arttığı bölgelerde fiyat artışı gözlemlenebilir. Ayrıca yaptığınız binanın açık hava reklamlarını yapmak ve billboard reklamları hakkında detaylı bilgi almak için https://www.afisankara.com/ankara-billboard-reklamlari sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Afiş Ankara, inşaat parapet alanında uzman ve profesyonel ekibiyle sizlere hizmet eder. Reklamlarınızı duyurmak için dört adımda reklam planınızı oluşturur. Böylece birinci adımda planlama, ikinci adımda mecra seçimi, üçüncü adımda tasarım ve dördüncü adımda asım gerçekleştirilir. Daha detaylı bilgi almak için Afiş Ankara ile iletişime geçebilirsiniz.

FORMU DOLDURUP HEMEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ

Diğer Reklam Hizmetlerimiz